Čína a EU ve sporu při dovozech mléčných výrobků
Evropská komise koncem září podala u Světové obchodní organizace (WTO) žádost o konzultace, v níž napadá zahájení antisubvenčního šetření Číny ohledně dovozu některých mléčných výrobků z EU. Je to poprvé, co se EU rozhodla napadnout šetření již v jeho počáteční fázi. Vedl ji k tomu nový postup Číny, jež v krátké době zahájila opatření na ochranu obchodu na základě sporných tvrzení a nedostatečných důkazů.
Komise tak plní svůj závazek důrazně hájit zájmy mlékárenského průmyslu EU a společné zemědělské politiky proti zneužívajícím řízením. Komise šetření od počátku velmi pozorně sleduje v součinnosti s vyvážejícími výrobci v EU a orgány členských států a je odhodlána plně využít všech dostupných právních prostředků k ochraně průmyslu EU před zneužíváním nástrojů na ochranu obchodu.
Konzultace, o které EU požádala, představují první krok v řízeních pro řešení sporů v rámci WTO. Pokud nepovedou k uspokojivému řešení, mohla by EU požádat o ustavení panelu WTO, který by o tomto šetření rozhodl.
Souvislosti toho případu
Čína zahájila šetření ohledně mléčných výrobků 21. srpna 2024. Šetření se zaměřuje na tekuté mléko a smetanu s obsahem tuku vyšším než 10 % a na různé druhy sýrů z EU. Šetření se zaměřuje na subvence v rámci společné zemědělské politiky EU, jakož i na některé vnitrostátní a regionální programy. Komise je přesvědčena, že tyto subvenční režimy jsou plně v souladu s mezinárodními pravidly a nezpůsobují újmu čínskému mlékárenskému průmyslu.
"Komise dělá vše, co je v jejích silách, aby chránila producenty mléka v EU a společnou zemědělskou politiku před zneužíváním nástrojů na ochranu obchodu. Čínské šetření mléčných výrobků z EU je založeno na sporných tvrzeních a nedostatečných důkazech, a proto jej budeme i nadále důrazně napadat na všech místech, kde to bude možné, a zároveň vyzýváme Čínu, aby jej okamžitě ukončila," řekl Valdis Dombrovskis, výkonný místopředseda odpovědný za obchodní politiku.
(egi)