Fakta a ekonomická data oponují planým diskusím
Spory o to, kdo může za drahé máslo, pokračují. Šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (ODS) se přidal k premiérovi a svému stranickému šéfovi Petru Fialovi a za jednoho z viníků označil šéfa ANO Andreje Babiše a holding Agrofert. Babiš oběma politikům vzkázal, že jsou klauni.
"Souhlasím s premiérem, že mimo jiné za ty ceny může i Andrej Babiš. Stačí, když se podíváte, kdo se na tom podílí. Experti tvrdí, že chyba není na straně zemědělců. Pak už máte jenom dva články ve zpracovatelském průmyslu. A tam má významný podíl Andrej Babiš a jeho firmy," řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Stanjura. Jenomže ve zprávách našich televizí se objevilo hned další den sdělení, že ceny másla rostou napříč Evropou a dokonce došlo na srovnávání a ukázky jeho cen v zemích, kam se jezdí za nákupy potravin, a nyní se to už právě u másla nevyplatí
S podílem 10 procent výroby na trhu se neovlivní cena i u ostatních
Andrej Babiš ale zdůrazňuje, že pod Agrofert spadá Olma a Mlékárna Hlinsko a že tyto dvě mlékárny mají jen 10 procent českého trhu, když se většina másla (60 procent) do ČR dováží, tak dvě mlékárny logicky nemají šanci trh ovlivnit. "To hlavní ale je, že koncovou cenu stanovují řetězce. Ty rozhodují o tom, kolik stojí máslo, takže říkat, že Babiš může ovlivnit cenu másla je nesmysl a lež," dodal.
Záleží na vývoji reálných mezd
Narozdíl od celkového spotřebního koše ceny potravin v ČR v posledním roce oproti hladinám v roce 2023 skutečně klesaly, část roku dokonce nejvíce v celé EU. "Nicméně je téměř jisté, že v nominálních hodnotách se již na ceny předcovidového roku 2019 nikdy nedostaneme, a nestane se tak nikde v Evropě.," uvedl k této diskusi za SOCR předseda svazu Tomáš Prouza. A jakl dále konstatoval, ceny vstupů, především cena práce a energie, to neumožní. Neznamená to však, že potraviny nemohou být pro spotřebitele ve skutečnosti levnější. Záleží podle něj na vývoji reálných mezd. Zde přinesly poslední měsíce pozitivní zprávy. Cenu potravin může samozřejmě ovlivnit také stát, a to odbouráním zbytečné byrokracie, která i podniky v obchodě stále dusí a generuje dodatečné náklady. "Dohlížet je třeba také na férovou hospodářskou soutěž, zejména to, zda několik velkých hráčů na českém potravinářském trhu nevyužívá své výsadní postavení a nezvyšuje nadměrně ceny, za které pak své produkty dodává do obchodů. Některé nedávné případy a pokusy o umělé navyšování cen stojí za zamyšlení. Pokud ale studujeme vývoj cen jednotlivých potravin, neexistuje zde kromě principu nabídky a poptávky žádná univerzální kuchařka," dodává Prouza . "Každá potravina má svůj vlastní příběh. Někde rozhoduje sezónnost, jinde skokové zdražení vstupních komodit (např. neúroda kakaa v západní Africe) či zvýšení nákladů pro jednotlivé subjekty v dodavatelském řetězci. Některé potraviny vznikají výhradně lokálně, jiné jsou závislé na složitém řetězci globálních dodavatelů. V takových případech pak roste počet faktorů, které mohou konečné ceny na pultech ovlivnit. Zcela univerzální pravidlo, které by umělo vysvětlit všechny dlouhodobé či krátkodobé výkyvy v cenách potravin, však patrně neexistuje," uzavřel Tomáš Prouza
Ceny rostou u másla i v dalších regionech Evropy
Podle hlavního ekonoma XTB Pavla Peterky (V České republice a na Slovensku podle wikipedie působí XTB od roku 2007 a v přepisu je to X Trade Brokers s mateřskou firmou v Polsku) však nejde jednoznačně říci, kdo za vysokou cenu másla může. "Za částí nárůstů ceny stojí objektivní důvody, ale za částí samozřejmě ne. Je to ovlivněno i celkovou situací na českém trhu. Když chybí konkurence na trhu, tak to umožňuje výrobcům nebo prodejcům nastavit vyšší ceny než na trzích, které jsou velmi konkurenční. Vidíme růst cen másla i v dalších regionech Evropy, takže nějaké objektivní důvody budou, ale u nás je růst jeden z nejsvižnějších, takže je to taková klasická situace na českém trhu, který je velmi malý," řekl CNN Prima NEWS Peterka. "Můžeme se bavit i o cenové politice před Vánoci, kdy budou následovat slevové akce. Ze zákona je nutné uvádět historické ceny a teprve z nich počítat slevu. Možná ta strategie může být taková, že navýšení cen pak umožní na papíře dramatičtější slevy, které mohou přilákat českého spotřebitele," uvedl ekonom.
Slovo povolaných ekonomů to vše vysvětluje
A jaké z toho plyne doporučení čtenářům? Bude přece jen a to jedině dobré vycházet ze statistických dat celosvětově uznávaných ekonomů z OECD, kteří na této stránce vysvětlují, co za růstem cen, a to nejen u másla, stojí. Má to i svou logiku a dopady jsou do cen potravin, energií i platů a k tomu je dobré se podívat i na oba grafy, které jsou taky vypovídající. (egi)