Skvělý nápoj ve vratných skleněných lahvích

24.03.2025

Ministr životního prostředí Petr Hladík navštívil v polovině ledna Liberecký kraj. Nejprve na Energetické konferenci v Sosnové u České Lípy hovořil o modernizaci energetiky ve městech a obcích. Úsporám energie byla věnována i návštěva sklárny Crystalex v Novém Boru, kde chystají komplexní projekt na snížení energetické náročnosti provozu sklárny i s dotací z Modernizačního fondu. Ministr poté zavítal také do Vratislavské kyselky.

Firmu Kitl-Vratislavská kyselka navštívil ministr Hladík v odpoledních hodinách, kdy si prohlédl celý provoz. Firmě se podařilo zachránit vzácný pramen, objevený v roce 1862 Karlem Skollaudem při hloubení studny vedle svého domu ve Vratislavicích na levém břehu Nisy. Ten byl základem založení hojně navštěvovaných a lidmi vyhledávaných jednoduchých lázní s přírodní léčivou vodou.

Více v rozhovoru s majitelem firmy Janem Vokurkou, který mimo jiné prozradil na téma ochrany životního prostředí a zdravého využívání vzácných vodních pramenů řadu zajímavostí.

>Jaké bylo setkání s ministrem Petrem Hladíkem, a jak probíhalo?

Příjemně nás překvapilo, že pan ministr dorazil s opravdu mladým a pozitivně naladěným týmem. Představili jsme jim výrobu Kitl Syrobů i Vratislavické kyselky včetně všech technologických novinek jako je např. inspektor lahví. To hned taky rád vysvětlím, stejně jako panu ministrovi. Inspektor lahví souvisí s naší sázkou o vratné skleněné obaly. Je to přístroj, který hlídá 100 % stav našich lahví a předcházel vadám, jež může i lidské oko přehlédnout. Měl by díky špičkové technologii včas zachytit i nejdrobnější prasklinky na lahvi nebo sebemenší nečistotu.

>Co Vás vedlo ke záchraně pramene Vratislavické kyselky?

Již 18 let vyrábíme sirupy Kitl. A protože se nám daří, hledali jsme větší prostory, kam bychom se mohli přestěhovat. Vždy se nám moc líbil areál Vratislavické kyselky, ale protože to byl typický brownfield, nebylo jednoduché se k tomu dostat a místo obnovit. Nyní jsme za to moc rádi.

>Tento pramen je doslova životabudičem. Jak jej lze využít jednak v čisté podobě, a pak i ve vašich nápojích v kombinaci třeba se zázvorem a dalšími ingrediencemi?

Vratislavickou kyselku nabízíme jak přírodní, tak v ochucených variantách. Mimochodem pomerančová a citrónová jsou původní a typické příchutě pro Vratislavku. Ale spousta zákazníků kombinuje naši minerálku s Kitl Syroby – například můj syn miluje bezový sirup s přírodní Vratislavkou.

>Uvádí se, že železo, kterého je v této vodě dost, má při snížení jeho poměru vliv na nižší trvanlivost nápoje, je tomu tak?

Nemá. Naopak, pokud železo odstraníte citlivou metodou, získáte tím stabilnější nápoj. Pokud bychom železo ve vodě nechali, do dvou dnů by lahev zrezla. Železo má sice zdraví prospěšné účinky, ale je ve vodě velmi výrazné a přebíjí další minerály. Proto ho všichni výrobci minerálek odstraňují.

>Kolik se dnes u vás stočí tohoto pramene, a jak jej potom v určitém poměru využíváte v plnění do lahví? Lze jej využívat i v lázeňství, nebo by jeho kapacita na to nestačila?

Stáčíme 2000 lahví za hodinu a vody máme naštěstí dost. Lázeňství historicky v areálu bylo, ale již před více než 100 lety od něj upustili. Ono to není jenom o lázních, ale i o spoustě dalších navazujících procesů jako například ubytování, stravování a další. Proto o obnově lázeňského provozu neuvažujeme.

>Jaké jsou další Vaše plány s využitím pramene?

Dnes prodáváme Vratislavku pouze "okolo komína" v Libereckém kraji a okolí. Nicméně máme spoustu fanoušků z dálek, takže našim úkolem je dostat jejich oblíbenou minerálku i k nim.

>Co Vás během setkání s ministrem, který se tak silně vyjadřuje k ochraně životního prostředí a uchování "ve zdraví" i takovýchto pramenů jako je ten Vratislavický, nejvíc oslovilo?

Velmi si ceníme toho, že je pan ministr fanoušek vratných skleněných lahví. Naše skleněné lahve se vyrábí z českého písku v českých sklárnách. A bohužel náš stát vratné skleněné lahve nijak nepodporuje. Byl bych rád, kdyby pan ministr podporu vratným lahvím dal.

Eugenie Línková



Třetí zleva je ministr Petr Hladík  a vedle něj Jan Vokurka z firmy Kitl.
Třetí zleva je ministr Petr Hladík a vedle něj Jan Vokurka z firmy Kitl.
Za oběma aktéry vratislavického setkání u pramene kyselky je provoz této blahodárné tekutiny.
Za oběma aktéry vratislavického setkání u pramene kyselky je provoz této blahodárné tekutiny.
Třetí zleva je ministr Petr Hladík  a vedle něj Jan Vokurka z firmy Kitl.
Třetí zleva je ministr Petr Hladík a vedle něj Jan Vokurka z firmy Kitl.